ausztralia-go

 

 

 

Kispatak Termszetvd Egyeslet

Site
 
Hollandia
 
1111
Induls: 2009-10-30
 
Lpj be!
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hollandia

Nyugat-Eurpban terl el Hollandia, dlrl Belgium, keletrl Nmetorszg hatrolja, szaki s nyugati partjait az szaki tenger mossa, partszakasznak hossza kzel 800 km a Delta-munklatok befejezse ta, terletnek krlbell egy hatodt vz bortja. Nmetalfld, ahogy ms nven emlegetik, npessge krlbell 16 milli f (Nmetalfldnek egybknt csak egy rszt kpezi Hollandia). Az orszg vzi, szrazfldi s vasti hlzatnak ksznheten szmos orszg, de fknt Nmetorszg egyik legfontosabb kapujnak szmt.

Hollandia tizenhrom provincira, azaz tartomnyra oszlik, amelyek rengeteg vltozson mentek t az elmlt idszakban. Dl- s szak-Hollandia tartomnyok elnevezsbl vlt orszgnvv, megfelelen annak a trtnelmi fejldsnek, amelynek sorn ppen a kt tartomny volt az llamm szervezds kzpontja. Dl- s szak Hollandia terletn alakultak ki Nmetalfld legfontosabb vrosai, ipari, kereskedelmi, kzlekedsi gcpontjai.

Hollandia egyik fontos jellemzje, hogy lakossgnak kzel egyharmada 100.000-nl nagyobb lakossgszm vrosokban l. A nmetalfldi trtnelemben a vrosoknak mindig jelents szerepe volt politikailag. Sokkal kiterjedtebb jogokkal rendelkeztek, mint Eurpa ms orszgaiban a feudlis renddel vagy az abszolt monarchikkal egyenltlen harcot vv vrosok.

A hollandok trsasgkedvelk s bartsgosak, nagyon kedvelik a kzssgi esemnyeket. Rendkvli figyelmet fordtanak a krnyezetvdelemre, s mindenki beszl angolul.

szak- s Dl-Hollandia tartomnyban tallhat az orszg hrom legfontosabb vrosa, Amszterdam, Rotterdam s Hga (Den Haag), melyek Dordrecht, Utrecht, Leiden s Haarlem vrosval egytt kpzik a Randstad (jelentse: peremvros) nven ismert patkforma terletet.

A holland alkotmny rtelmben Hollandia fvrosa Amszterdam, ugyanakkor kormnyuk 1584 ta Hgban lsezik. Amszterdam csak kt vre (1808-tl 1810-ig) volt a kormny szkhelye, amikor Bonaparte Lajos, a Holland Kirlysg idejn Amszterdamban lakott s kikiltotta fvrosnak, a korbbi vroshzbl pedig kirlyi palott csinlt. Amszterdam a leginkbb nagypolgri a hrom vros kzl, s kzpontja az orszg kulturlis letnek is. Hollandia ipari kzpontja Rotterdam, s itt van a vilg egyik legnagyobb kiktje is, az Europoort. Hgban lsezik a kormny s szmos intzmny is, kzttk a tekintlyes Nemzetkzi Brsg is. Itt s a szomszdos Scheveningenben tallhat a legtbb nagykvetsg s konzultus.

Hollandiban tbb-kevsb jl elklnthetek protestns szaki s a katolikus dli terletek, melyeket az szaki-tenger fel tart nagy folyk, a Rajna, a Waal s a Maas vlaszt el egymstl. Sztereotpiaknt elmondhat, hogy az orszg szaki rszben tbbnyire jzanabbak s megfontoltabbak, kimrtebbek az emberek, mg a dliek letvitele kiss knnyedebb, harsnyabb.

Hollandia trsadalmi lete sokig a verzuiling eszmje alapjn szervezdtt. Ennek alapjn elmondhat, hogy a trsadalom ngy pillren nyugszik (zuilen), klnbz nzet trsadalmi csoportok megoszlsa szerint: protestantizmus, katolicizmus, liberalizmus s szocializmus. Korbban e ngy csoport nem is nagyon kerlt egymssal kapcsolatba, a katolikusok mindig a katolikus szakszervezeteket egyest prtra szavaztak, katolikus trsasgba jrtak, a gyermekek katolikus iskolban tanultak. A protestnsokat kt f csoport alkotta: a holland reformtus egyhz s a klvinista egyhz. Mindkettnek megvoltak a sajt politikai prtjai, szakszervezetei s trsasgai. A szocializmus s liberalizmus kztti klnbsg annyira nem volt les, annak ellenre, hogy a munksok s a vllalkozk kztt nagy volt ellentt. Az egysgeslst az 1980-as vek hozta meg, amikor a hrom legnagyobb vallsi-politikai prt egyeslt, s ez a Keresztny-demokrata Szvetsg lett a kormnyz hatalom a kvetkez 20 vben, olyan sikeresnek bizonyult.

A 21. szzad elejn a holland trsadalomnak s kormnynak legfbb problmjval, a bevndorlk okozta trsadalmi feszltsgekkel kell megkzdenie, valamint az egyre lassul gazdasgi fejldssel. Tovbb szksg van az oktats s az egszsggy fejlesztsre is.

Hollandia trvnyei az egyik legtolernsabbak a vilgon, mr ha a droggal (szabad marihunarusts), eutanzival kapcsolatban vizsgljuk ket. A holland trsadalom ers ellenllst tanst a nukleris fegyverkezssel szemben. Itt trvnyestettk elszr a melegek kztti hzassgot s szablyoztk a prostitcit. A hollandok monarchihoz fzd viszonyuk is modern, inkbb csaldtagknt, mintsem uralkodknt tekintenek rjuk.

A hollandok a II. vilghbort kveten elfordultak a takarkossg, az nmrsklet, azaz a klvinizmus hagyomnyos ernyeitl, s egy knnyed nagyvilgiassg jelent meg mindennapjaikban. Szeretnek vacsorzni, fzni, a munka utni srzs s borozs is a mindennapok rszv vlt. Szabad idejk tlnyom rszt a szabadban tltik, ahov gyakran biciklivel mennek, ami Hollandiban rendkvli npszersgnek rvend. Tbb szz megtervezett s kiptett bicikli tvonal van. Tbbnapos nnepekkor a tbbsg klfldre megy selni, hegyet mszni, stb. Vidmparkok, fesztivlok, nnepek s egyb rendezvnyek szles vlasztka vrja egsz vben a kznsget. A hollandok igen krnyezettudatosak, s nagy bartai az alternatv energiaforrsoknak.

Hollandia a tanyk s a szlmalmok hazja is. A lapos vidken a tanyk mindig fktl vdett helyen llnak, a szlmalmok viszont, rtelem szeren, szeles, nylt terepre ptik. Mindkt plettpus festi kpet ad, gy knny megfeledkezni arrl, hogy tulajdonkppen az pletek gyakorlati clokat szolglnak.

A paltrokat, azaz a szlmalmokat a 17. szzadban fejlesztettk ki, akkor tbbnyire frszmalmokknt zemeltek. A paltrok (zubbony) elnevezs onnan ered, hogy hasonltottak arra az ingre, melyet ekkoriban a helyiek viseltek. A legrgebbi tpus malmok a stander, azaz pillr malmok. Itt az egsz faszerkezet egyetlen pillren forog. Az ilyen tpus malmokban tbbnyire kukorict rltek. A berg malmok talapzatt ltalban buckra (berg) emeltk, gy biztostva a laptok szabad mozgst. A wipmolen tpus, ksbb kifejlesztett szlmalmot vzszivattyzsra hasznltk.  A stellingmolen tpus malom hasonlan magas test malom, mint a berg malom. Ebben a tpusban tbbnyire olajat s paprt lltottak el. A tjasker malmot kisebb terletek lecsapolsakor hasznltk. A toren (torony) malmok henger alak teste tglbl plt, s tetejk bellrl forgathat.

A hollandok szmos terleten alkottak maradandt, fknt a tudomny s a technika terletn. A knyvnyomtatstl (Laurens Janszoon Coster, 1423) egszen a mholdak feltallsig. Elszr a 17. szzadban virgzott fel a tudomny, majd msodik aranykort a 19. szzad vgtl lte meg. Csak pr plda a holland feltallk trhzbl: Willem Beukelszoon, 1380 krl tallta fel a hering tartstsnak mdjt. Az eljrs segtsgvel a halat tartstottk, mg a hajn van, gy a halszflotta hosszabb utakra mehetett, s Hollandia is fellendlsnek indult. Az els kotrgpet Cornelis Dirkzoon Muys holland cs ksztette 1600 krl. A kotr ipar kzpontja Sliderechtben van (dl-Hollandia), s mra mr nemzetkzi mreteket lt. Christian Huygens csillagsz tallta fel az 1600-as vek kzepn a rendkvli pontossg idmrsre szolgl eszkzt, az ingart. Szintn Huygens volt az els, aki feltrkpezte a Szaturnusz gyrit s holdjt, valamint megrta az els knyvet a valsznsg szmtsrl. Zacharias Jansennak tulajdontjk az els mikroszkpot 1595 krl, de Anthonie von Leeuwenhoeck volt az szintn az 1600-as vek kzepn, aki a lencsvel szmtalan tudomnyos felfedezst tett. ismerte fel elszr a baktriumokat, a vrsejteket s a spermiumokat.  1901-ben ksztette el Willem Einthoven az els elektrokardiogrfot. A CD lemez is holland tallmny, a Philips elektronikai cg fejlesztette ki s dobta piacra 1982-ben.

Hollandiban nem csak a tudomny, hanem a mvszet is fellendlt a 17. szzadban. A festszet elterjedse egybeesett azzal az idszakkal, amikor az jgazdag vrosiak krben megntt az rdeklds a festmnyek irnt. Mivel nem voltak mecnsok, kirlyi s egyhzi prtfogk a festknek nem volt hivatalos iskolja, hanem teljesen szabadon szakosodtak olyan terletekre, mint a trtnelmi tmk, a portrk, tjkpek, csendletek s zsnerkpek

Hollandia szmos rgi templomi orgonval is bszklkedhet. Az orgonapts a 15. s a 18. szzad kztt lte virgkort. Az els orgonkat fleg az egyhzi szertartsokon betlttt szerepk miatt, ksbb mr, mint nll hangszereket ksztettk. A harangjtk is meglehetsen npszer volt a 17. szzadban. Ekkor kszltek a Hemony-testvrek harangjtkai (51 harangjtkukbl 29 maradt fenn a mai napig). Hollandia 150 tornyban csendlnek fel rendszeresen harangjtkok. A harangjtk egszen a 14. szzadig nylik vissza, amikor a harangokat mg vszjelzsre hasznltk, ksbb fokozatosan vltak teljes jog hangszerr. A harangjtk legalbb 30 harangbl ll, kezelje kzzel jtszik egy billentyzeten, s gy szlaltatja meg a harangokat. Hollandiban rendkvl npszerek a harangjtk-koncertek, melyeken kortrs, klasszikus s npi mvek egyarnt felhangoznak. Amserfoortban harangjtk-iskola is mkdik, Astenben pedig harangjtk mzeum tallhat.

A hollandok rajongsa a virgok irnt szintn a 17. szzadban kezddtt, br nem eszttikumuk miatt szerettk, hanem mert kizte laksukbl a kellemetlen szagukat. Eszttikai funkcijukat is hamar felfedeztk, gy ma Hollandia az egyik legfontosabb virgtermeszt orszg. Egyedlll mdon forgalmazzk a virgokat, gy szmos orszgot maguk mgtt hagyva Hollandia uralja a vilg virgpiacnak 92%-t. Az egyik legjellemzbb virg, a tulipn a 17. szzadban kerlt Hollandiba Trkorszgbl. A virg oly npszer lett, hogy ma mr leginkbb errl ismertek a hollandok.

Hollandia minden vben bsges programot knl az nnepek, fesztivlok s ms rendezvnyek tekintetben. A nyr a kulturlis esemnyek, hiszen Amszterdam, Rotterdam, Hga s Utrecht is sznhzi fesztivloknak ad otthont jniusban. Nhny fesztivlnak, mint a leideni 3-Oktoberfeestennek is trtnelmi hagyomnya van (az 1574. oktber 3-i ostrom utni felszabadulsrl emlkeznek meg), mg msok, pldul a rotterdami sokkultrj Zomercarnaval mr jval modernebb. Szmos esemnyt a hajzst s halszat tiszteletre tartanak, mint pl. a Zszl nnept (Vlaggetjesdag), melyet Scheveningenben rendeznek minden mjusban. A zennek is fontos szerep jut. A vilghr North Sea Jazz Festival Hgba vonzza a mfaj legjobbjait. 

 

http://www.hollandia.co/informacio/hollandia_altalanos_attekintese

 
Buttoncserk

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
Tartalom

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.