Hollandia trtnete
Hollandia trtnete jrszt egybefondik Belgiumval, tulajdonkppen a XIX. szzad els harmadig kzs mlttal rendelkezik e kt orszg.
De nzzk is meg hol is kezddik a kzs mlt. A Julius Caesar vezette rmaiak i.e. 57-ben jutottak el a Rajntl dlre tallhat terletekre, ahol ebben az idben a kelta menapok s a germn batvok ltek. Ez utbbiak egy darabig mg nem kerltek rmai uralom al.
A terlet azonban mr az skorban, mintegy 13.000 vvel ez eltt is lakott volt, mikor a Nmetalfld kiemelkedett a legutols jgkorszak jegbl, s a tundra erdkk s mocsarakk alakult. Az itt l nomd vadszokat a korai kkorszakban (i.e. 4500-2000) itt-ott fldmvel kzssgek vltottk fel. A leteleplt lakosok kzl a megalitikus ptmnyek kszti voltak a legismertebbek. I.e. 3400 s 3200 kztt a Drenthe fennsk laki mintegy 100 megalitot ptettek. Ezek kzl 54 maradt fenn napjainkig. A gynyr srkveket valaha homokbuckk rejtettk. A Brabant kzelben fekv Somerenben egy i.e. 600-bl fennmaradt urnamezt talltak 1991-ben. A halottakat Dl-Hollandiban i.e. 1500-tl, szak-Hollandiban i.e. 1000-tl hamvasztottk, az urnkat pedig egymshoz kzel helyeztk el, mestersgesen emelt urnadombokban.

Az V. szzadban, a npvndorls idejn Hollandia jelenlegi dli rszt a frankok szlltk meg, majd Nagy Kroly idejn a teljes mai Hollandia terlett frank uralom al kerlt, s a frank birodalom rsze lett, kiszortva a dl fell terjeszked frzeket s az IJsseltl keletre leteleplt szszokat. Nagy Kroly uralkodsa idejn a teljes lakossg keresztnny lesz, halla utn pedig a rgi elszr Als-Lotharingia szaki rszt alkotja, majd kisebb hercegsgek s grfsgok alakulnak ki rajta. (pl. az utrechti pspksg).
Ezt kveten a Nmetalfld a burgundi uralkodk lesz, majd V. Kroly, ksbb II. Flp. A Reformci idejn e terleten terjed a leggyorsabban a klvinizmus, Rotterdami Erasmus pedig a humanizmus s a tolerancia szellemt honostja meg a trsgben. A spanyol s portugl inkvizci a zsidkat, a francia ldzs a hugenottkat s Eurpa egyb terleteirl az ldztt protestnsokat fogadjk be a nmetalfldi tartomnyok.
1579. janur 23-n ht szaki provincia (Holland, Seeland, Utrecht, Gelders, Overijssel, Groningen s Friedsland) utrechti uni nven egyesl, s Orniai Vilmost ismeri el helytartul. Az utrechti uni egy polgri kztrsasg, amely az els gyzedelmes eurpai polgri forradalom eredmnyekppen jtt ltre. E kztrsasg hihetetlen mret kereskedelmet bonyolt gazdag vrosainak s kiktinek ksznheten. Holland hajk szlltjk a baltikumi gabont a Fldkzi-tenger valamint Levante kiktibe, svd vasat s rezet visznek, norvg ft szlltanak dlre, a spanyol s portugl kiktkkel, s visszafel st vettek fel, hogy az szaki-tenger halszai felhasznlhassk a hering feldolgozshoz.
Jellegzetes formj fluitjaik (egy a XVII. s XVIII. sz.-ban hasznlt 300-900 tonna nagysg, hromrbocos haj, alacsony, de teljes rbocozattal s feltnen szles el- s htrsszel. Nehz s terjedelmes ruknak szlltsra hasznltatott, alacsony rbocozata folytn azonban igen lassan s nehzkesen vitorlzott.) nemcsak Eurpa s a Fldkzi-tenger partjain hajztak, hanem eljutottak Indiba, Ceylonba, Knba valamint Japn s Amerika partjaira is. Amerikban holland hajsok alaptottk meg j-Amszterdam vrost, a mai New York eldjt.
Eurpa nyugati fele fltkenyen nzte a holland sikereket. Az angolok ellensgesen figyeltk, ahogy a flksz Angol textlit hollandok festik, finomtjk, s a hasznot a holland kereskedk s iparosok zsebelik be. A spanyolok provinciik visszaszerzsn fradoznak, s sok eurpait harcba szltanak a hollandok a katolicizmus s a ppasg rdekeinek vdelmben. Ugyanakkor a hollandok tmogatnak minden antikatolikus vagy Habsburg-ellenes fellpst is, gy a magyarorszgi megmozdulsokat is. Szvetsgesi s diplomciai viszony is alakult a magyarok s Nmetalfld kztt a XVI. szzadban, de sajnos, a szvetsg mell meggrt 40.000 tallr mr nem rkezik meg Bethlen Gbor erdlyi fejedelemhez. II. Rkczi Ferenc idejn mr csak erklcsi s diplomciai segtsgre szmthatnak a magyarok, de annak is megvan a kell slya.
1648-ban a vesztfliaia bke ismeri el Nmetalfldet fggetlen kztrsasgknt. 1652-ben Cromwell Navigation Act-je miatt (hajzsi trvny) knytelen hbort vvni Anglival, hiszen az angol trekvsek kvetkeztben a nmetalfldi kereskedelem szinte teljesen megbnul. Ksbb a Napkirly, XIV. Lajos ellen is hadba szllnak, hiszen a francik megszlljk az orszgot. A sok hadakozs miatt a holland fejlds megtorpan, a tengereken Anglia mg szorul, gyarmatainak egy rszt el is veszti. A francia forradalom katoni elbb az Orniai dinasztit zi el az orszgbl, s megalaktja a Batviai Kztrsasgot Nmetalfldn, majd Napleon ezt Holland Kirlysgg alaktja, hogy aztn ccst, Lajost tegye meg kirlly. Lajos azonban nem tud megbirkzni a hollandokkal, gy leksznt a trnrl a XII. szzad elejn, gy Napleon a terletet egyszeren Franciaorszghoz csatolta. Waterloo utn azonban az Orniai-hz vissza tudott trni a trnra, I Vilmost vlasztottk a rendek kirlynak. A mai Belgium s Hollandia terleteit magba foglal egyeslt nmetalfldi kirlysgot a bcsi kongresszus hozta ltre, m e kt terlet laki kztt slyos ellenttek feszltek. Egyfell vallsi ellenttek, a belga (valon) katolikusok nehezen trtk trnjukon a holland protestns kirlyt. A belgk szintn nehezmnyeztk a holland nyelv tlslyt a kzigazgatsban, valamint az eltr gazdasgi struktra okozta feszltsgek tovbb sztottk az elszakads vgyt. A belga forradalom 1830 augusztusban robbant ki Brsszelben, vgl egy nll, fggetlen, katolikus llam ltrejttvel zrult. Londonban a nagyhatalmak 1831-ben elismertk a kt orszg kettvlst, a harcok 1839-ig tartottak, amikor Hollandia megkapta Limburg s Brabant egy rszt, valamint kimondtk, hogy a holland kirly perszonlunit alkot Luxemburggal. A perszonluni 1890-ig llt fenn.
Az 1848-as eurpai forradalmi szelek Hollandiba is elrtek. A polgri forradalmak hatsra az alkotmny kiegszlt a vlasztjoggal. Ez a vlasztjog ugyan vagyoni s egyb felttelekhez volt ktve, de a polgrsg gy is kpes volt megnvelni politikai befolyst, s ezltal korltozdott a kirlyi hatalom. 1857-re a parlamenti erk az llami iskolkbl kiszortottk a felekezeti oktatst, valamint 1884-re az trnrklsi rendet kiterjesztettk III. Vilmos els s msodik lenyra, valamint nvreire s ezek leszrmazottaira is (az Orniai-hzat azta is jellemzi a fi utdok hinya).
A XIX. szzad msodik felnek ipari s gazdasgi fellendlse valamint a gyarmatbirodalom kizskmnyolsval nyert javak felhasznlsval Hollandiban utak, vasutak, csatornk, kiktk pltek, se ekzben a munksmozgalom is kialakult, erre kapott (1850-ben megalakult az els szakszervezet Amszterdamban, majd 1868-ban az els munksprt.)
Az els vilghborban Hollandinak sikerlt megriznie semlegessgt. A hbor utni forradalmi hangulat nyomsra reformokat hajtottak vgre, gy 1917-ben a frfiak, 1922-ben a nk kaptak ltalnos vlasztjogot, s a munkaid is megrvidlt.
Az els vilghbor utn ellenttek alakultak ki Belgiummal terletbirtoklst illeten. A belgiumi flamandok egyeslni szerettek volna Hollandival, azonban a holland kormnyzat semmilyen hivatalos tmogatst nem nyjtott a belga trekvshez. Az 1921-es valamint 1929–33-as gazdasgi vilgvlsg slyosan rintette a hollandokat is, a munkanlklisg s az hezs az utckra vitte az embereket, amely 1934-ben utcai barikdharcokban cscsosodott ki.
A msodik vilghbor mr nem hagyta Hollandit rintetlenl, 1940 mjusban a nmetek lerohantk az orszgot, akik ngy nappal ksbb megadtk magukat a nmet osztagoknak. A holland kirlyn, Vilma, kormnyval egytt Angliba meneklt a holland flotta megmaradt hajin. 1942-ben a japnok megszlltk Holland Kelet-Indit, amely a hbor utn Indonzia nven ltrejtt fggetlen llam eldje.
A nmet terror s megszlls alatt tbb mint szzezer zsidt hurcoltak el, akik kzl kevesebb, mint 900 ember lte meg a tborok felszabadtst. A nmetek holland munksokkal dolgoztattak gyraikban, holland lelmiszerekkel etettk katonikat. A nci elnyoms a lakossg szles kr ellenllst vltotta ki, amely a megszlls alatt lv nyugat eurpaiak szemben pldamutat volt: a hollandok mr 1941 februrjban ltalnos sztrjkot hirdettek.
Hollandia 1945. mjus elejn szabadult fel a brit-amerikai csapatoknak ksznheten. A holland kormny mr angliai emigrcijban, 1944 szeptemberben kezdemnyezte a Benelux-llamok szvetsgt, amely 1958-ben alakult meg. Hollandia a NATO alapt llamai kztt volt, amely 1949-ben jtt ltre, s az Eurpai Uni eldjnek, az Eurpai Szn- s Aclkzssgnek (a Montnuninak) is alapt tagja.
1963-ban Nyugat-Irin, vagy ms nven Holland-j-Guinea, amely korbban a megsznben lv Holland gyarmatbirodalom egyik utols bstyja volt, is az Indonzia fennhatsga al kerlt. A megmaradt tengerentli holland birtokok (Dl-Amerikban, a Karib-tengereken) 1954-ben bels autonmit kaptak a „birodalmi rendelet” rvn. Holland-Guyana Suriname nven vlt fggetlenn 1975-ben.
A XX. szzad vgre Hollandia a vilg egyik legliberlisabb llamv ntte ki magt, amelyet mi sem bizonyt jobban, hogy ezen llamban – korltozottan ugyan, de – engedlyeztk az eutanzit, a knny drogok (marihuna, kendergyanta vagy ms nven hasis) hasznlatt, valamint az azonos nemeknek is lehetsge van hzassgra lpni.
http://www.hollandia.co/informacio/hollandia_tortenete
|