Vidéken busz, nagyobb városban villamos, városok között vonat. Randstadban metró, meg elővárosi vasút.
A vonatközelekdést kettő dologgal jellemezném: a vasúttársaság honlapján két hétre előre órára pontosan kiírják, hol-merre-meddig lesz karbantartás, plusz éppen most hol van előre nem látott zavar. A másik: ha tudom, hogy nem kell átszállni, indulás előtt nem nézek menetrendet: Kimegyek az állomásra, és jön a vonat. :-) (Átszállós utaknál azért érdemes, mert bár jó csatlakozások szoktak lenni, sose lehet tudni.)
Vonaton kívül mindenhova jó a Strippenkaart nevű jegy: sorokra osztott vonaljegy, annyi sort bélyegez le a sofőr, ahány zónát érintesz, + 1. Van rövid (15 sor) meg hosszú (45 sor), de az ára egy sorra leszámolva ugyanannyi. (Egy sor kb. 45 cent, vagyis a legrövidebb táv 90 cent, ami kb. ugyanannyi, mint egy BKV vonaljegy.) Sok helyen lehet kapni, de ha nincs nálad, vehetsz a sofőrtől is jegyet, persze sokkal drágábban. Ja, és idén jan. 1-én kiragasztották a buszokban, hogy 2008. jan. 1-től mennyibe fog kerülni. Ezen kívül kapható mindenféle napi-, háromnapi- és turistajegy is.
Felénk (vidéki város melletti falu) 3 féle busz jár: a városi helyijárat, plusz két egyéb városok közötti társaság járata. Az egyetlen bajom velük, hogy mind a három cég busza egyszerre indul kb. 2 perces eltéréssel, aztán fél óráig semmi. A buszon minden ülőhelyről elérhető a leszállásjelző, több szemetes is van, és addig nem állnak fel az utasok, amíg a meg nem állt a busz. Mert persze van ülőhely.
Villamossal nem sokat járok, de kb. ugyanezt lehet róla elmondani.
Vonat. Ha a pénztárnál veszel jegyet, számítanak némi kezelési költséget. A legtöbb jegyautomata kártyát fogad el, de mindenhol van készpénzes is, csak keresni kell. A retúrjegy olcsóbb, mint egy oda- és egy vissza jegy, viszont csak aznap érvényes. (Kivéve a hétvégi retúr, mert az azon a hétvégén.) Diákkedvezmény csak a holland iskolákban tanulóknak van. Van viszont csúcsidőn kívüli kedvezmény -ez nagyon jó kis találmány. 55 euróért lehet venni egy kártyát, amivel egy éven át 4 ember 40% kedvezménnyel utazhat, reggel 9 után. Nem kell magyarázni, aki teheti, kerülje el a csúcsidőt, vagy fizessen teljes árat.
A legkirályabb pedig az online utazástervező: Háztól-házig kidobja, hogy hol mire szállj fel, mennyit menj a címtől a megállóig, és persze mibe fog kerülni. És kombinálja az összesféle tömegközlekedési eszközt, amit csak megengedsz neki. Kvázi egyben van az elvira, a volánbusz meg a bkv menetrend, nagyon szuper.
http://blog.haszprus.hu/bejegyzes/3240/tomegkozlekedes-holland-modra/
|